Words ending in a consonant in the different cases

For the sake of making this look slightly readable, a selection had to be made of which cases to include in the lists below. I have chosen for the partitive, genitive, inessive, illative, translative and essive.

1. Foreign words

Cocktail & diesel

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
cocktailia cocktailin cocktailissa cocktailiin cocktailiksi cocktailina
dieselia dieselin dieselissä dieseliin dieseliksi dieselinä
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
cockaileja cocktailien cocktaileissa cocktaileihin cocktaileiksi cocktaileina
dieseleita dieselien dieseleissä dieseleihin dieseleiksi dieseleinä

2. Words ending in -in

Puhelin, keitin & puhallin

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
puhelinta puhelimen puhelimessa puhelimeen puhelimeksi puhelimena
keitintä keittimen keittimessä keittimeen keittimeksi keittimenä
puhallinta puhaltimen puhaltimessa puhaltimeen puhaltimeksi puhaltimena
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
puhelimia puhelimien puhelimissa puhelimiin puhelimiksi puhelimina
keittimiä keittimien keittimissä keittimiin keittimiksi keittiminä
puhaltimia puhaltimien puhaltimissa puhaltimiin puhaltimiksi puhaltimina

3. Words ending in -ton

Onneton, rahaton & avuton

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
onnetonta onnettoman onnettomassa onnettomaan onnettomaksi onnettomana
rahatonta rahattoman rahattomassa rahattomaan rahattomaksi rahattomana
avutonta avuttoman avuttomassa avuttomaan avuttomaksi avuttomana
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
onnettomia onnettomien onnettomissa onnettomiin onnettomiksi onnettomina
rahattomia rahattomien rahattomissa rahattomiin rahattomiksi rahattomina
avuttomia avuttomien avuttomissa avuttomiin avuttomiksi avuttomina

4. Words ending in -nen

Nainen, hevonen & iloinen

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
naista naisen naisessa naiseen naiseksi naisena
hevosta hevosen hevosessa hevoseen hevoseksi hevosena
iloista iloisen iloisessa iloiseen iloiseksi iloisena
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
naisia naisten naisissa naisiin naisiksi naisina
hevosia hevosten hevosissa hevosiin hevosiksi hevosina
iloisia iloisten iloisissa iloisiin iloisiksi iloisina

5. Finnish words ending in -is

Kaunis, kallis & ruumis

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
kaunista kauniin kauniissa kauniiseen kauniiksi kauniina
kallista kalliin kalliissa kalliiseen kalliiksi kalliina
ruumista ruumiin ruumiissa ruumiiseen ruumiiksi ruumiina
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
kauniita kauniiden kauniissa kauniisiin kauniiksi kauniina
kalliita kalliiden kalliissa kalliisiin kalliiksi kalliina
ruumiita ruumiiden ruumiissa ruumiisiin ruumiiksi ruumiina

6. New or spoken language words ending in -is

Futis, tennis & roskis

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
futista futiksen futiksessa futikseen futikseksi futiksena
tennistä tenniksen tenniksessä tennikseen tennikseksi tenniksenä
roskista roskiksen roskiksessa roskikseen roskikseksi roskiksena
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
futiksia futiksien futiksissa futiksiin futiksiksi futiksina
tenniksiä tenniksien tenniksissä tenniksiin tenniksiksi tenniksinä
roskiksia roskiksien roskiksissa roskiksiin roskiksiksi roskiksina

7. Words ending in -as/-äs

Lounas, taivas & eräs

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
lounasta lounaan lounaassa lounaaseen lounaaksi lounaana
taivasta taivaan taivaassa taivaaseen taivaaksi taivaana
erästä erään eräässä erääseen erääksi eräänä
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
lounaita lounaiden lounaissa lounaisiin lounaiksi lounaina
taivaita taivaiden taivaissa taivaisiin taivaiksi taivaina
eräitä eräiden eräissä eräisiin eräiksi eräinä

8. Words ending in -os/-ös or -us/-ys

Keskus, yritys & kerros

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
keskusta keskuksen keskuksessa keskukseen keskukseksi keskuksena
yritystä yrityksen yrityksessä yritykseen yritykseksi yrityksenä
kerrosta kerroksen kerroksessa kerrokseen kerrokseksi kerroksena
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
keskuksia keskuksien keskuksissa keskuksiin keskuksiksi keskuksina
yrityksiä yrityksien yrityksissä yrityksiin yrityksiksi yrityksinä
kerroksia kerroksien kerroksissa kerroksiin kerroksiksi kerroksina


9. Words ending in -uus/-yys and some ending in -us/-ys

Osuus, rakkaus & hyvyys

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
osuutta osuuden osuudessa osuuteen osuudeksi osuutena
rakkautta rakkauden rakkaudessa rakkauteen rakkaudeksi rakkautena
hyvyyttä hyvyyden hyvyydessä hyvyyteen hyvyydeksi hyvyytenä
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
osuuksia osuuksien osuuksissa osuuksiin osuuksiksi osuuksina
rakkauksia rakkauksien rakkauksissa rakkauksiin rakkauksiksi rakkauksina
hyvyyksiä hyvyyksien hyvyyksissä hyvyyksiin hyvyyksiksi hyvyyksinä


10. Most words ending in -es

Ilves, vihannes & juures

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
ilvestä ilveksen ilveksessä ilvekseen ilvekseksi ilveksenä
vihannesta vihanneksen vihanneksessa vihannekseen vihannekseksi vihanneksena
juuresta juureksen juureksessa juurekseen juurekseksi juureksena
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
ilveksiä ilveksien ilveksissä ilveksiin ilveksiksi ilveksinä
vihanneksia vihanneksien vihanneksissa vihanneksiin vihanneksiksi vihanneksina
juureksia juureksien juureksissa juureksiin juureksiksi juureksina

11. Words ending in -el, -en, -er or -ar

Sisar, askel & jäsen

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
sisarta sisaren sisaressa sisareen sisareksi sisarena
askelta askelen askelessa askeleen askeleksi askelena
jäsentä jäsenen jäsenessä jäseneen jäseneksi jäsenenä
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
sisaria sisarien sisarissa sisariin sisariksi sisarina
askelia askelien akselissa askeliin askeliksi askelina
jäseniä jäsenien jäsenissä jäseniin jäseniksi jäseninä

12. Words ending in -tar/-tär

Kuningatar, tytär & ystävätär

Partitive Genitive Inessive Illative Translative Essive
kuningatarta kuningattaren kuningattaressa kuningattareen kuningattareksi kuningattarena
tytärtä tyttären tyttäressä tyttäreen tyttäreksi tyttärenä
ystävätärtä ystävättären ystävättäressä ystävättäreen ystävättäreksi ystävättärenä
Pl. partitive Pl. genitive Pl. inessive Pl. illative Pl. translative Pl. essive
kuningattaria kuningattarien kuningattarissa kuningattariin kuningattariksi kuningattarina
tyttäriä tyttärien tyttärissä tyttäriin tyttäriksi tyttärinä
ystävättäriä ystävättärien ystävättärissä ystävättäriin ystävättäriksi ystävättärinä