Diferentes casos de palabras acabadas en consonante

Con el propósito de hacer que parezca ligeramente más fácil de leer, se ha hecho una elección de los casos a incluir en las listas mostradas a continuación. Me he decantado por partitivo, genitivo, inesivo, adlativo, translativo y esivo.

1. Palabras extranjeras

Cocktail y diesel

Partitivo Genitivo Inesivo Ilative Translative Esivo
cockailia cocktailin cocktailissa cocktailiin cocktailiksi cocktailina
dieselia dieselin dieselissä dieseliin dieseliksi dieselinä
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
cockaileja cocktailien cocktaileissa cocktaileihin cocktaileiksi cocktaileina
dieseleita dieselien dieseleissä dieseleihin dieseleiksi dieseleinä

2. Palabras acabadas en -in

Puhelin, keitin y puhallin

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
puhelinta puhelimen puhelimessa puhelimeen puhelimeksi puhelimena
keitintä keittimen keittimessä keittimeen keittimeksi keittimenä
puhallinta puhaltimen puhaltimessa puhaltimeen puhaltimeksi puhaltimena
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
puhelimia puhelimien puhelimissa puhelimiin puhelimiksi puhelimina
keittimiä keittimien keittimissä keittimiin keittimiksi keittiminä
puhaltimia puhaltimien puhaltimissa puhaltimiin puhaltimiksi puhaltimina

3. Palabras acabadas en -ton

Onneton, rahaton y avuton

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
onnetonta onnettoman onnettomassa onnettomaan onnettomaksi onnettomana
rahatonta rahattoman rahattomassa rahattomaan rahattomaksi rahattomana
avutonta avuttoman avuttomassa avuttomaan avuttomaksi avuttomana
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
onnettomia onnettomien onnettomissa onnettomiin onnettomiksi onnettomina
rahattomia rahattomien rahattomissa rahattomiin rahattomiksi rahattomina
avuttomia avuttomien avuttomissa avuttomiin avuttomiksi avuttomina

4. Palabras acabadas en -nen

Nainen, hevonen e iloinen

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
naista naisen naisessa naiseen naiseksi naisena
hevosta hevosen hevosessa hevoseen hevoseksi hevosena
iloista iloisen iloisessa iloiseen iloiseksi iloisena
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
naisia naisten naisissa naisiin naisiksi naisina
hevosia hevosten hevosissa hevosiin hevosiksi hevosina
iloisia iloisten iloisissa iloisiin iloisiksi iloisina

5. Palabras finlandesas acabadas en -is

Kaunis, kallis y ruumis

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
kaunista kauniin kauniissa kauniiseen kauniiksi kauniina
kallista kalliin kalliissa kalliiseen kalliiksi kalliina
ruumista ruumiin ruumiissa ruumiiseen ruumiiksi ruumiina
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
kauniita kauniiden kauniissa kauniisiin kauniiksi kauniina
kalliita kalliiden kalliissa kalliisiin kalliiksi kalliina
ruumiita ruumiiden ruumiissa ruumiisiin ruumiiksi ruumiina

6. Palabras nuevas o de lenguaje hablado acabadas en -is

Futis, tennis y roskis

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
futista futiksen futiksessa futikseen futikseksi futiksena
tennistä tenniksen tenniksessä tennikseen tennikseksi tenniksenä
roskista roskiksen roskiksessa roskikseen roskikseksi roskiksena
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
futiksia futiksien futiksissa futiksiin futiksiksi futiksina
tenniksiä tenniksien tenniksissä tenniksiin tenniksiksi tenniksinä
roskiksia roskiksien roskiksissa roskiksiin roskiksiksi roskiksina

7. Palabras acabadas en -as/-äs

Lounas, taivas y eräs

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
lounasta lounaan lounaassa lounaaseen lounaaksi lounaana
taivasta taivaan taivaassa taivaaseen taivaaksi taivaana
erästä erään eräässä erääseen erääksi eräänä
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
lounaita lounaiden lounaissa lounaisiin lounaiksi lounaina
taivaita taivaiden taivaissa taivaisiin taivaiksi taivaina
eräitä eräiden eräissä eräisiin eräiksi eräinä

8. Palabras acabadas en -os/-ös o -us/-ys

Keskus, yritys y kerros

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
keskusta keskuksen keskuksessa keskukseen keskukseksi keskuksena
yritystä yrityksen yrityksessä yritykseen yritykseksi yrityksenä
kerrosta kerroksen kerroksessa kerrokseen kerrokseksi kerroksena
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
keskuksia keskuksien keskuksissa keskuksiin keskuksiksi keskuksina
yrityksiä yrityksien yrityksissä yrityksiin yrityksiksi yrityksinä
kerroksia kerroksien kerroksissa kerroksiin kerroksiksi kerroksina


9. Palabras acabadas en -uus/-yys y algunas acabadas en -us/-ys

Osuus, rakkaus y hyvyys

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
osuutta osuuden osuudessa osuuteen osuudeksi osuutena
rakkautta rakkauden rakkaudessa rakkauteen rakkaudeksi rakkautena
hyvyyttä hyvyyden hyvyydessä hyvyyteen hyvyydeksi hyvyytenä
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
osuuksia osuuksien osuuksissa osuuksiin osuuksiksi osuuksina
rakkauksia rakkauksien rakkauksissa rakkauksiin rakkauksiksi rakkauksina
hyvyyksiä hyvyyksien hyvyyksissä hyvyyksiin hyvyyksiksi hyvyyksinä


10. Mayoría de palabras acabadas en -es

Ilves, vihannes y juures

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
ilvestä ilveksen ilveksessä ilvekseen ilvekseksi ilveksenä
vihannesta vihanneksen vihanneksessa vihannekseen vihannekseksi vihanneksena
juuresta juureksen juureksessa juurekseen juurekseksi juureksena
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
ilveksiä ilveksien ilveksissä ilveksiin ilveksiksi ilveksinä
vihanneksia vihanneksien vihanneksissa vihanneksiin vihanneksiksi vihanneksina
juureksia juureksien juureksissa juureksiin juureksiksi juureksina

11. Palabras acabadas en -el, -en, -er o -ar

Sisar, askel y jäsen

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
sisarta sisaren sisaressa sisareen sisareksi sisarena
askelta askelen askelessa askeleen askeleksi askelena
jäsentä jäsenen jäsenessä jäseneen jäseneksi jäsenenä
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
sisaria sisarien sisarissa sisariin sisariksi sisarina
askelia askelien akselissa askeliin askeliksi askelina
jäseniä jäsenien jäsenissä jäseniin jäseniksi jäseninä

12. Palabras acabadas en -tar/-tär

Kuningatar, tytär y ystävätär

Partitivo Genitivo Inesivo Ilativo Translativo Esivo
kuningatarta kuningattaren kuningattaressa kuningattareen kuningattareksi kuningattarena
tytärtä tyttären tyttäressä tyttäreen tyttäreksi tyttärenä
ystävätärtä ystävättären ystävättäressä ystävättäreen ystävättäreksi ystävättärenä
Partitivo pl. Genitivo pl. Inesivo pl. Ilativo pl. Translativo pl. Esivo pl.
kuningattaria kuningattarien kuningattarissa kuningattariin kuningattariksi kuningattarina
tyttäriä tyttärien tyttärissä tyttäriin tyttäriksi tyttärinä
ystävättäriä ystävättärien ystävättärissä ystävättäriin ystävättäriksi ystävättärinä