El tiempo perfecto

1. Uso

En español: "Yo he trabajado", "Nosotros hemos fallado", "Él ha olvidado"


2. Formación

Para formar este tiempo verbal, es recomendable haber estudiado primero el imperfecto negativo. La forma del verbo principal que se toma del negativo imperfecto (llamado participio pasado activo), es exactamente la misma forma que se necesita para el tiempo perfecto. La diferencia es que no se añade el verbo negativo antes del participio, en vez de ello se añade el verbo "olla" en sus formas conjugadas.

Verbos del tipo 1

Verbos del tipo 2

Ostaa Kysyä Juoda Syödä
minä olen ostanut minä olen kysynyt minä olen juonut minä olen syönyt
sinä olet ostanut sinä olet kysynyt sinä olet juonut sinä olet syönyt
hän on ostanut hän on kysynyt hän on juonut hän on syönyt
me olemme ostaneet me olemme kysyneet me olemme juoneet me olemme syöneet
te olette ostaneet te olette kysyneet te olette juoneet te olette syöneet
he ovat ostaneet he ovat kysyneet he ovat juoneet he ovat syöneet
       

Verbos del tipo 3

Verbos del tipo 4

Olla Päästä Tavata Pelätä
minä olen ollut minä olen päässyt minä olen tavannut minä olen pelännyt
sinä olet ollut sinä olet päässyt sinä olet tavannut sinä olet pelännyt
hän on ollut hän on päässyt hän on tavannut hän on pelännyt
me olemme olleet me olemme päässeet me olemme tavanneet me olemme pelänneet
te olette olleet te olette päässeet te olette tavanneet te olette pelänneet
he ovat olleet he ovat päässeet he ovat tavanneet he ovat pelänneet
       

Verbos del tipo 5

Verbos del tipo 6

Valita Häiritä Rohjeta Valjeta
minä olen valinnut minä olen häirinnyt minä olen rohjennut minä olen valjennut
sinä olet valinnut sinä olet häirinnyt sinä olet rohjennut sinä olet valjennut
hän on valinnut hän on häirinnyt hän on rohjennut hän on valjennut
me olemme valinneet me olemme häirinneet me olemme rohjenneet me olemme valjenneet
te olette valinneet te olette häirinneet te olette rohjenneet te olette valjenneet
he ovat valinneet he ovat häirinneet he ovat rohjenneet he ovat valjenneet



3. Tiempo perfecto negativo

Se Conjuga el verbo negativo, se añade "ole" y la misma forma del verbo principal que en el tiempo perfecto positivo (ver arriba).

Positivo Negativo
minä olen ostanut minä en ole ostanut
sinä olet syönyt sinä et ole syönyt
hän on ollut hän ei ole ollut
me olemme tavanneet me emme ole tavanneet
te olette valinneet te ette ole valinneet
he ovat rohjenneet he eivät ole rohjenneet