The perfect tense

1. Use

In English: "I have worked", "We have failed", "He has forgotten"


2. Formation

To form this tense, you need to have studied the negative imperfect first. The form of the main verb that you take for the negative imperfect (called the active past participle), is the exact same form you need for the perfect tense. The difference is that you don't add the negative verb in front of the participle, instead you add the verb "olla" in its conjugated forms.

Verb type 1

Verb type 2

Ostaa Kysyä Juoda Syödä
minä olen ostanut minä olen kysynyt minä olen juonut minä olen syönyt
sinä olet ostanut sinä olet kysynyt sinä olet juonut sinä olet syönyt
hän on ostanut hän on kysynyt hän on juonut hän on syönyt
me olemme ostaneet me olemme kysyneet me olemme juoneet me olemme syöneet
te olette ostaneet te olette kysyneet te olette juoneet te olette syöneet
he ovat ostaneet he ovat kysyneet he ovat juoneet he ovat syöneet
       

Verb type 3

Verb type 4

Olla Päästä Tavata Pelätä
minä olen ollut minä olen päässyt minä olen tavannut minä olen pelännyt
sinä olet ollut sinä olet päässyt sinä olet tavannut sinä olet pelännyt
hän on ollut hän on päässyt hän on tavannut hän on pelännyt
me olemme olleet me olemme päässeet me olemme tavanneet me olemme pelänneet
te olette olleet te olette päässeet te olette tavanneet te olette pelänneet
he ovat olleet he ovat päässeet he ovat tavanneet he ovat pelänneet
       

Verb type 5

Verb type 6

Valita Häiritä Rohjeta Valjeta
minä olen valinnut minä olen häirinnyt minä olen rohjennut minä olen valjennut
sinä olet valinnut sinä olet häirinnyt sinä olet rohjennut sinä olet valjennut
hän on valinnut hän on häirinnyt hän on rohjennut hän on valjennut
me olemme valinneet me olemme häirinneet me olemme rohjenneet me olemme valjenneet
te olette valinneet te olette häirinneet te olette rohjenneet te olette valjenneet
he ovat valinneet he ovat häirinneet he ovat rohjenneet he ovat valjenneet



3. Negative perfect tense

Conjugate the negative verb, add "ole" and the exact same form of the main verb as in the positive perfect tense (see above).

Positive Negative
minä olen ostanut minä en ole ostanut
sinä olet syönyt sinä et ole syönyt
hän on ollut hän ei ole ollut
me olemme tavanneet me emme ole tavanneet
te olette valinneet te ette ole valinneet
he ovat rohjenneet he eivät ole rohjenneet