Finnish for busy people

Verbtype 1 – Conjugation – All Tenses and Moods

This article contains information about verbtype 1. Verbtype 1 is only one of the 6 Finnish verbtypes. You can compare the verbtypes on our page about all the Finnish verbtypes.

This page contains information about how verbtype 1 verbs are conjugated in affirmative and negative sentences as well as what type of consonant gradation they undergo in each of the tenses. If you’re unfamiliar with the meaning of a case, you can click through to the pages I will be linking throughout.

Note: If you’re feeling overwhelmed, that’s totally understandable. Please understand that there is no point learning all of these tenses in quick succession, especially not if you’re focusing on verbtype 1. This page is meant as an overview only.

Table of Contents
  1. Verbtype 1 endings
  2. Present tense (kysyn, itken, lennän, annan)
  3. Present tense consonant gradation (minä annan, hän antaa)
  4. Singular imperative (kysy, itke, lennä, anna)
  5. Plural imperative (kysykää, itkekää, lentäkää, antakaa)
  6. Imperfect tense (kysyin, itkin, lensin, annoin)
  7. Negative imperfect tense (en kysynyt, itkenyt, lentänyt, antanut)
  8. Perfect tense (olen kysynyt, itkenyt, lentänyt, antanut)
  9. Plusquamperfect tense (olin kysynyt, itkenyt, lentänyt, antanut)
  10. Conditional (kysyisin, itkisin, lentäisin, antaisin)
  11. Perfect conditional (olisin kysynyt, itkenyt, lentänyt, antanut)
  12. Present passive (kysytään, itketään, lennetään, annetaan)
  13. Past passive (kysyttiin, itkettiin, lennettiin, annettiin)
  14. Passive conditional (kysyttäisiin, itkettäisiin, lennettäisiin, annettaisiin)
  15. Potential (kysynen, itkenen, lentänen, antanen)
  16. Past potential (lienen kysynyt, itkenyt, lentänyt, antanut)
  17. Verbtype 1 subcategories
    1. Sanoa type verbs
    2. Muistaa type verbs
    3. Huutaa type verbs
    4. Kaivaa type verbs
    5. Laskea type verbs
    6. Sallia type verbs
    7. Sanoa and tietää
  18. Examples of verbtype 1 verbs
    1. For beginners
    2. for intermediate learners
    3. for advanced learners

1. Verbtype 1 Endings

The basic form (infinitive) of verbtype 1 verbs always ends in two vowels. The last vowel will always be an -a/-ä in the basic form.

Ending Example verbs
-aa antaa, ajaa, odottaa, kirjoittaa
-ää säästää, ymmärtää, käyttää
-ea hakea, pukea, sotkea, tukea
-eä itkeä, särkeä, iskeä, käskeä
-ia tanssia, marssia, murehtia
-iä ehtiä, yskiä, hyppiä, nieleksiä
-oa seisoa, viittoa, kertoa, meloa
-öä säilöä
-ua istua, nukkua, vakuuttua
-yä kysyä, syntyä, kääriintyä

2. Verbtype 1 Present Tense

All verbtype 1 verbs are conjugated the same way in the present tense. You remove the last vowel of the verb (which is always an -a/ä) and replace it with the personal pronoun ending.

When using the verb in a negative sentence (eg. “I don’t sit”) you will use the same form as you use for the affirmative minä-form (eg. minä istun) but without the -n (so it will be istu). The negative verb will be conjugated instead (so minä en istu). Read more here.

Istu-a – To sit – Affirmative
minä istun I sit
sinä istut you sit
hän/se istuu he/she/it sits
me istumme we sit
te istutte you sit
he istuvat they sit
Istu-a – To sit – Negative
minä en istu I don’t sit
sinä et istu you don’t sit
hän/se ei istu he/she/it doesn’t sit
me emme istu we don’t sit
te ette istu you don’t sit
he eivät istu they don’t sit
Seiso-a – To stand – Affirmative
minä seison I stand
sinä seisot you stand
hän/se seisoo he/she/it stands
me seisomme we stand
te seisotte you stand
he seisovat they stand
Seiso-a – To stand – Negative
minä en seiso I don’t stand
sinä et seiso you don’t stand
hän/se ei seiso he/she/it doesn’t stand
me emme seiso we don’t stand
te ette seiso you don’t stand
he eivät seiso they don’t stand

3. Present Tense Consonant Gradation

Many verbtype 1 verbs undergo consonant gradation. You can read more about which consonants change in the article about verbtype 1 consonant gradation. The linked article also contains examples of each type, so check it out for more information!

The consonant gradation rule for the present tense of verbtype 1 is that the hän and he forms will have the “strong” grade (which is also present in the basic form of the verb, eg. antaa : hän antaa : he antavat). The other forms will have the “weak” grade (so minä annan : sinä annat : me annamme : te annatte). The negative forms will also all have the “weak” grade.

Ottaa – To take – Affirmative
minä otan I take
sinä otat you take
hän/se ottaa he/she/it takes
me otamme we take
te otatte you take
he ottavat they take
Ottaa – To take – Negative
minä en ota I don’t take
sinä et ota you don’t take
hän/se ei ota he/she/it doesn’t take
me emme ota we don’t take
te ette ota you don’t take
he eivät ota they don’t take
Antaa – To give – Affirmative
minä annan I give
sinä annat you give
hän/se antaa he/she/it gives
me annamme we give
te annatte you give
he antavat they give
Antaa – To give – Negative
minä en anna I don’t give
sinä et anna you don’t give
hän/se ei anna he/she/it doesn’t give
me emme anna we don’t give
te ette anna you don’t give
he eivät anna they don’t give

4. Verbtype 1 Singular Imperative

The singular imperative is used when you’re ordering one person to do or refrain from doing something: Sleep! Dance! Sing! Don’t ask! The singular imperative looks like the present tense minä-form without the -n. This means that the imperative will be weak (nukkua → nuku). In the negative, you will just place älä in front of the imperative form.

Verb Minä Positive Negative
ostaa minä ostan Osta! Älä osta!
kysyä minä kysyn Kysy! Älä kysy!
tanssia minä tanssin Tanssi! Älä tanssi!
nukkua minä nukun Nuku! Älä nuku!
antaa minä annan Anna! Älä anna!
lukea minä luen Lue! Älä lue!

5. Verbtype 1 Plural Imperative

The plural imperative is used when you’re ordering more than one person to do or refrain from doing something: Read! Sleep! Don’t buy!

In the affirmative forms, the plural imperative will get -kaa/-kää (vowel harmony). You will add this ending to the third person plural he-form without the –vat. The plural imperative is strong. In the negative, you will use älkää as the negative verb (“don’t), followed by the same -vat stem and -ko/kö added to it.

Verb Minä Positive Negative
ostaa he ostavat Ostakaa! Älkää ostako!
kysyä he kysyvät
Kysykää! Älkää kysy!
tanssia he tanssivat Tanssikaa! Älkää tanssiko!
nukkua he nukkuvat Nukkukaa! Älkää nukkuko!
antaa he antavat
Antakaa! Älkää antako!
lukea he lukevat
Lukekaa! Älkää lukeko!

6. Verbtype 1 Imperfect Tense

The past tense of verbtype 1 requires us to split the verbs into several different categories. Each category undergoes a different change when you conjugate the verb in the past tense. Verbtype 1 has four groups:

  1. Verbs ending in -oa, -öä, -ua, or -yä (add -i- to stem’s last vowel)
  2. Verbs ending in -ea, -eä, -ää, -ia or -iä (replace stem’s last vowel with -i-)
  3. Two syllable a…a → a…oi verbs (learn more here)
  4. Verbs ending in -LTAA, -RTAA, -NTAA or –vvTAA (learn more here)

You can find the explanation for each of these groups on the page that deals with the imperfect tense. The table below contains only one example of each type of verbtype 1 verb.

Kys – To ask (#1)
minä kysyin I asked
sinä kysyit you asked
hän/se kysyi he/she/it asked
me kysyimme we asked
te kysyitte you asked
he kysyivät they asked
Itk – To cry (#2)
minä itkin I cried
sinä itkit you cried
hän/se itki he/she/it cried
me itkimme we cried
te itkitte you cried
he itkivät they cried
Antaa – To give (#3)
minä annoin I gave
sinä annoit you gave
hän/se antoi he/she/it gave
me annoimme we gave
te annoitte you gave
he antoivat they gave

Learn more here

Lentää – To fly (#4)
minä lensin I flew
sinä lensit you flew
hän/se lensi he/she/it flew
me lensimme we flew
te lensitte you flew
he lensivät they flew

Learn more here

7. Verbtype 1 Negative Imperfect Tense

While the affirmative imperfect tense follows one rule set, the negative forms look completely different. It’s actually easier because all verbtype 1 verbs follow the same rule, so the lentää and auttaa type verbs from above will follow the same pattern as eg. kysyä. You can click here to learn more about the negative imperfect of all verbtypes.

For the negative imperfect of verbtype 1, you will take:

  1. Conjugation of the negative verb: en/et/ei/emme/ette/eivät. Read more here.
  2. Infinitive’s stem: nukku/sano/kerto. The infinitive’s stem is the stem you find by removing the last letter for verbtype 1. It will always be strong!
  3. Active past participle: nut/nyt/neet. Pay attention to vowel harmony.
Negative Imperfect
Nukku-a Lentä-ä
minä en nukkunut minä en lentänyt
sinä et nukkunut sinä et lentänyt
hän ei nukkunut hän ei lentänyt
me emme nukkuneet me emme lentäneet
te ette nukkuneet te ette lentäneet
he eivät nukkuneet he eivät lentäneet

8. Verbtype 1 Perfect Tense

The perfect tense is used to say I have slept, we have gone, you have flown, we haven’t eaten. The conjugation of the perfect tense and the negative imperfect are similar. The only difference is the auxiliary verb: for the perfect tense, you will use the verb olla. So, for the perfect tense of verbtype 1, you will take:

  1. The present tense of the verb olla: olen/olet/on/olemme/olette/ovat.
  2. Active past participle: nut/nyt/neet. Pay attention to vowel harmony. It will always be strong!
Perfect tense – Nukkua
Affirmative Negative
minä olen nukkunut minä en ole nukkunut
sinä olet nukkunut sinä et ole nukkunut
hän on nukkunut hän ei ole nukkunut
me olemme nukkuneet me emme ole nukkuneet
te olette nukkuneet te ette ole nukkuneet
he ovat nukkuneet he eivät ole nukkuneet
Perfect tense – Lentää
Affirmative Negative
minä olen lentänyt minä en ole lentänyt
sinä olet lentänyt sinä et ole lentänyt
hän on lentänyt hän ei ole lentänyt
me olemme lentäneet me emme ole lentäneet
te olette lentäneet te ette ole lentäneet
he ovat lentäneet he eivät ole lentäneet

9. Verbtype 1 Plusquamperfect Tense

The plusquamperfect tense is used to say I had slept, we had gone, you had flown. The difference between the conjugation of the perfect tense and the plusquamperfect tense lays in the auxiliary verb: for the perfect tense, you will use olen, olet, on and for the plusquamperfect olin, olit, oli. So, for the plusquamperfect of verbtype 1, you will take:

  1. The past tense of the verb olla: olin/olit/oli/olimme/olitte/olivat.
  2. Active past participle: nut/nyt/neet. Pay attention to vowel harmony. It will always be strong!

In the negative, your auxiliary verb will be conjugated in the negative past tense (en ollut, et ollut etc). These sentences will be translated to English as, for example, “I hadn’t slept”, “I hadn’t eaten”, “I hadn’t gone”.

Plusquamperfect – Nukkua
Affirmative Negative
minä olin nukkunut minä en ollut nukkunut
sinä olit nukkunut sinä et ollut nukkunut
hän oli nukkunut hän ei ollut nukkunut
me olimme nukkuneet me emme olleet nukkuneet
te olitte nukkuneet te ette olleet nukkuneet
he olivat nukkuneet he eivät olleet nukkuneet
Plusquamperfect – Lentää
Affirmative Negative
minä olin lentänyt minä en ollut lentänyt
sinä olit lentänyt sinä et ollut lentänyt
hän oli lentänyt hän ei ollut lentänyt
me olimme lentäneet me emme olleet lentäneet
te olitte lentäneet te ette olleet lentäneet
he olivat lentäneet he eivät olleet lentäneet

10. Conditional

The conditional is used to say I would go, I would take, I wouldn’t come, would you, could I. For the conditional, you will need the strong form of the verb. It’s probably the easiest to take the present tense third person plural (he-form) without the personal ending -vat. The conditional’s marker is -isi-.

  • If your verb’s stem ends in –o, -u, -ö, -y, -a or you will add -isi- to the end of it
  • If your verb’s stem ends in –e or –i, you will replace it with -isi-.
Kys – To ask
minä kysyisin minä en kysyisi
sinä kysyisit sinä et kysyisi
hän/se kysyisi hän/se ei kysyisi
me kysyisimme me emme kysyisi
te kysyisitte te ette kysyisi
he kysyisivät he eivät kysyisi
Itk – To cry
minä itkisin minä en itkisi
sinä itkisit sinä et itkisi
hän/se itkisi hän/se ei itkisi
me itkisimme me emme itkisi
te itkisitte te ette itkisi
he itkisivät he eivät itkisi

11. Perfect Conditional

The perfect conditional is used to say you would have done something. You will use the verb olla in the conditional (eg. olisin, olisivat). Then, use the same form you use for the perfect tense (the NUT-participle). This form is always strong.

Kys – To ask
Affirmative Negative
minä olisin kysynyt minä en olisi kysynyt
sinä olisit kysynyt sinä et olisi kysynyt
hän/se olisi kysynyt hän/se ei olisi kysynyt
me olisimme kysyneet me emme olisi kysyneet
te olisitte kysyneet te ette olisi kysyneet
he olisivat kysyneet he eivät olisi kysyneet
Nukkua – To ask
Affirmative Negative
minä olisin nukkunut minä en olisi nukkunut
sinä olisit nukkunut sinä et olisi nukkunut
hän/se olisi nukkunuyt hän/se ei olisi nukkunut
me olisimme nukkuneet me emme olisi nukkuneet
te olisitte nukkuneet te ette olisi nukkuneet
he olisivat nukkuneet he eivät olisi nukkuneet

12. Present Passive

Read about when to use this form in the article all about the present passive. In verbtype 1, we have two types of changes happening.

  • For verbs that end in -oa, -öä, -ua, -yä, -ea, -eä, -ia, and -iä (simply put: two vowels, except -aa/ää), you use the weak stem (from the minä-form) and add -taan/-tään to it (according to the vowel harmony rules).
  • For verbs that end in -aa or -ää, the last vowel of the stem will turn into an -e- (eg. ostaa → ostetaan; kääntää → käännetään).

In the negative, you will remove the last two letters (-an/än) from the positive passive form.

Minä-form Affirmative Negative
minä luen luetaan ei lueta
minä kysyn kysytään ei kysy
minä nukun nukutaan ei nukuta
minä annan annetaan ei anneta
minä kiellän kielletään ei kielle
minä muistan muistetaan ei muisteta

13. Past Passive – Passive Imperfect

You can read more about the past passive in general in the article that covers all the verbtypes. In verbtype 1, we have two types of changes happening.

  • For verbs that end in -oa, -öä, -ua, -yä, -ea, -eä, -ia, and -iä (simply put: two vowels, except -aa/ää), you use the weak stem (from the minä-form) and add -ttiin to it.
  • For verbs that end in -aa or -ää, the last vowel of the stem will turn into an -e- (eg. ostaa → ostettiin; kääntää → käännettiin), just like in the present passive.

In the negative, you will replace the -ttiin from the positive passive with -ttu/tty (vowel harmony).

Minä-form Affirmative Negative
minä luen luettiin ei luettu
minä kysyn kysyttiin ei kysytty
minä nukun nukuttiin ei nukuttu
minä annan annettiin ei annettu
minä kiellän kiellettiin ei kielletty
minä muistan muistettiin ei muistettu

14. Passive Conditional

You can read more about the passive conditional in general in the article that covers all the verbtypes. For verbtype 1, we have two types of changes happening.

  • For verbs that end in -oa, -öä, -ua, -yä, -ea, -eä, -ia, and -iä (simply put: two vowels, except -aa/ää), you use the weak stem (from the minä-form) and add -ttaisiin to it.
  • For verbs that end in -aa or -ää, the last vowel of the stem will turn into an -e- (eg. ostaa → ostettaisiin; kääntää → käännettäisiin), just like in the present passive.

In the negative, you will remove the last two letters from the positive passive conditional.

Minä-form Affirmative Negative
minä luen luettaisiin ei luettaisi
minä kysyn kysyttäisiin ei kysyttäisi
minä nukun nukuttaisiin ei nukuttaisi
minä annan annettaisiin ei annettaisi
minä kiellän kiellettäisiin ei kiellettäisi
minä muistan muistettaisiin ei muistettaisi

15. Potential

The potential is used to express that something is possible or probably. For example, hän nukkunee means “he may sleep, he’s probably sleeping”. You can conjugate verbtype 1 verbs in the potential by adding -ne- to the strong stem of the verb. This is the same stem you use for the NUT-participle in the perfect tense. Then, you add the personal ending (-n for minä etc).

Potential – Nukkua
Affirmative Negative
minä nukkunen minä en nukkune
sinä nukkunet sinä et nukkune
hän nukkunee hän ei nukkune
me nukkunemme me emme nukkune
te nukkunette te ette nukkune
he nukkunevat he eivät nukkune
Potential – Lentää
Affirmative Negative
minä lentänen minä en lentäne
sinä lentänet sinä et lentäne
hän lentänee hän ei lentäne
me lentänemme me emme lentäne
te lentänette te ette lentäne
he lentänevät he eivät lentäne

16. Past Potential (Perfect Potential)

The past potential is actually the perfect potential. The example hän lienee nukkunut means “he may have slept, he probably slept”. This form consists of the potential conjugation of the verb olla (lienee) + the NUT-participle of the main verb.

Past potential – Nukkua
Affirmative Negative
minä lienen nukkunut minä en liene nukkunut
sinä lienet nukkunut sinä et liene nukkunut
hän lienee nukkunut hän ei liene nukkunut
me lienemme nukkuneet me emme liene nukkuneet
te lienette nukkuneet te ette liene nukkuneet
he lienevät nukkuneet he eivät liene nukkuneet
Past potential – Lentää
Affirmative Negative
minä lienen lentänyt minä en liene lentänyt
sinä lienet lentänyt sinä et liene lentänyt
hän lienee lentänyt hän ei liene lentänyt
me lienemme lentäneet me emme liene lentäneet
te lienette lentäneet te ette liene lentäneet
he lienevät lentäneet he eivät liene lentäneet

17. Verbtype 1 subcategories

Everything above can also be presented in a different way. We can divide the verbs of verbtype 1 into subcategories depending on how they differ from one another. This way is how Kotus approaches verb conjugations. Wiktionary is also extremely useful for this because it lists verbs belonging to each page and conjugates them further.

Next, I will go over the subcategories of verbtype 1 in a similar fashion. In contrast with Kotus, I will be adding some elements and removing others. For example, for the imperative, I will stick with the more common plural imperative (sanokaa, nukkukaa) over the jussive (sanokoon, nukkukoon). I will also be combining some subcategories. Do check out Kotus’ original division if you’re interested.

17.1. “Sanoa” type verbs (approximately 2,350 verbs)

Verbs like sanoa are the most basic of the verbtype 1 subcategories. We will use this type as a base when we look at how other subcategories behave. The conjugation of sanoa type verbs work like this:

  • Present tense: remove -a from infinitive, add personal ending.
  • Imperfect tense: add -i- to the end of the stem, add personal ending.
  • Conditional: add -isi- to the end of the stem, add personal ending.
  • Singular imperative: remove the -n from the minä-form (aka weak stem).
  • Plural imperative: replace the -vat from the he-form (aka strong stem) with -kaa/kää.
  • NUT-participle: add –nut/nyt/neet to the strong stem.
  • Passive: add -taan (in present), -ttiin (in past), -ttaisiin (in conditional) to the weak stem.
  • Potential: add -ne- to the strong stem and follow it up with the personal pronoun.
Sanoa
Form Conjugation
Present tense sanon, sanoi
Imperfect tense sanoin, sanoi
Conditional sanoisin, sanoisi
Imperative sanokaa
NUT-participle sanonut, sanoneet
Passive sanotaan, sanottiin
Potential sanonen, sanonee

17.2. “Muistaa” type verbs (approximately 2,988 verbs)

Muistaa
Form Conjugation
Present tense muistan, muistaa
Imperfect tense muistin, muisti
Conditional muistaisin, muistaisi
Imperative muistakaa
NUT-participle muistanut
Passive muistetaan, muistettiin
Potential muistanen, muistanee

Verbs like muistaa differ from sanoa in two ways:

  • In the past tense these verbs’ stem’s final -a- will disappear when you add the imperfect’s -i: [muistan : muistin].
  • In their passive conjugation, the stem’s -a- will be replaced with an -e-: muistetaan, muistettiin, muistettaisiin.

17.3. “Huutaa” type verbs (+ tuntea) (approximately 367 verbs)

Huutaa
Form Conjugation
Present tense huudan, huutaa
Imperfect tense huusin, huusi
Conditional huutaisin, huutaisi
Imperative huutakaa
NUT-participle huutanut
Past passive huudetaan, huudettiin
Potential huutanen, huutanee

How huutaa type verbs differ from sanoa:

  • In the past tense these verbs will get -si: huusin, tiesin.
  • In their passive conjugation, the stem’s -a- will be replaced with an -e-: huudetaan, huudettiin, huudettaisiin.

Please note that this group includes some particular verbs (eg. tuntea, häätää, liitää) that have an exceptional imperfect. Read more here!

17.4. “Kaivaa” type verbs (approximately 76 verbs)

Kaivaa
Form Conjugation
Present tense kaivan, kaivaa
Imperfect tense kaivoin, kaivoi
Conditional kaivaisin, kaivaisi
Imperative kaivakaa
NUT-participle kaivanut
Past passive kaivetaan, kaivettiin
Potential kaivanen, kaivanee

Exceptional for kaivaa type verbs:

  • In the past tense these are the so-called a…a→oi verbs: kaivan becomes kaivoin in the imperfect tense.
  • In their passive conjugation, the stem’s -a- will be replaced with an -e-: kaivetaan, kaivettiin, kaivettaisiin.

Some exceptional imperfect forms for some verbs here too: saartaa, kaartaa and kaataa.

17.5. “Laskea” type verbs (approximately 43 verbs)

Laskea
Form Conjugation
Present tense lasken, laskee
Imperfect tense laskin, laski
Conditional laskisin, laskisi
Imperative laskekaa
NUT-participle laskenut
Past passive lasketaan, laskettiin
Potential laskenen, laskenee

Exceptional for laskea type verbs:

  • In the past tense these verbs’ stem’s final -e- will disappear when you add the imperfect’s -i: [lasken : laskin].
  • In the conditional mood these verbs will also have the final -e- will disappear: [lasken : laskisin].

As far as I’m concerned, I like to add lähteä to this category. It is otherwise identitical as laskea other than that its imperfect conjugation has an additional alternative: instead of lähti you can also use läksi, which is popular in some dialects.

17.6. “Sallia” type verbs (approximately 434 verbs)

Sallia
Form Conjugation
Present tense sallin, salli
Imperfect tense sallin, salli
Conditional sallisin, sallisi
Imperative sallikaa
NUT-participle sallinut
Past passive sallitaan, sallittiin
Potential sallinen, sallinee

Exceptional for sallia type verbs:

  • In the past tense these verbs’ stem’s final -i- will disappear when you add the imperfect’s -i. This creates a situations where both the present and past conjugation looks the same: [tänään sallin: eilen sallin]. However, the third person remains different: [tänään sallii, eilen salli].
  • In the conditional mood these verbs will also have the final -i- will be overwritten by the -isi-: [sallin : sallisin].

17.7. “Taitaa” and “tietää”

Taitaa
Form Conjugation
Present tense taidan, taitaa
Imperfect tense taisin, taisi
Conditional taitaisin, taitaisi
Imperative taitakaa
NUT-participle taitanut, tainnut
Past passive taidetaan, taidettiin
Potential taitanee, tainnee

Exceptional for taitaa and tietää:

  • In the past tense these verbs will get -si: taisin, tiesin.
  • The NUT-participle will have two possibilities: the regular taitanut and the additional tainnut.
  • The potential will mirror the NUT-participle: hän taintanee and hän tainnee.

18. Examples of verbtype 1 verbs

There is a huge amount of verbtype 1 verbs. Below, you can find three categories: verbs for beginners, intermediate and advanced learners. This is just my idea of which verbs belong to which level.

It’s important to note that most of these verbs can mean multiple things. You should check these from a dictionary to get the full meaning of each verb. If your Finnish is at intermediate or advanced levels, please use a Finnish-Finnish dictionary.

The CS column contains consonant gradation information, while the “Conjugated like…” refers to the subcategories listed above.

Verbtype 1 verbs for beginners
Finnish English CS Conjugated like…
aivastaa to sneeze no muistaa
ajaa to drive no kaivaa
alkaa to start, to begin (link) k → ∅ kaivaa
allekirjoittaa to sign tt → t muistaa
aloittaa to start (link) tt → t muistaa
ampua to shoot mp → m sanoa
antaa to give nt → nn kaivaa
asentaa to install nt → nn muistaa
asua to live somewhere no sanoa
auttaa to help tt → t kaivaa
ehtiä to have the time, to reach t → d sallia
eksyä to get lost no sanoa
elää to live, to be alive no muistaa
esittäytyä to introduce oneself t → d sanoa
etsiä to search for no sallia
haistaa to smell no kaivaa
hakea to seek, to go get k → ∅ laskea
harrastaa to enjoy as a hobby no muistaa
heittää to throw tt → t muistaa
hiihtää to ski t → d muistaa
hoitaa to take care of, to manage t → d muistaa
huutaa to shout, to yell t → d huutaa
istua to sit no sanoa
istuttaa to plant, to implant tt → t muistaa
itkeä to cry no laskea
jakaa to share, to distribute k → ∅ kaivaa
jaksaa to have the energy no kaivaa
jatkaa to resume, to continue no kaivaa
jatkua to proceed, to continue no sanoa
jättää to leave behind, to submit tt → t muistaa
kaataa to pour, to bring down t → d kaivaa*
kaatua to fall t → d sanoa
kaivaa to dig no kaivaa
kalastaa to fish no muistaa
kantaa to carry nt → nn kaivaa
kasvaa to grow no kaivaa
katsoa to watch (link) no seisoa
keittää to boil, to cook tt → t muistaa
kertoa to tell (link) rt → rr sanoa
kestää to last, to take time (link) no muistaa
kiinnostua to become interested no sanoa
kiirehtiä to hurry up, to rush t → d sallia
kiittää to thank tt → t muistaa
kirjoittaa to write tt → t muistaa
kysyä to ask, to request no sanoa
käyttää to use, to employ tt → t muistaa
laittaa to put, to set tt → t kaivaa
laskea to count, to decrease no laskea
laulaa to sing no kaivaa
leikkiä to play (link) kk → k sallia
leipoa to bake p → v sanoa
lentää to fly nt → nn huutaa
lopettaa to quit, to stop tt → t muistaa
lukea to read k → ∅ laskea
lähettää to send, to post tt → t muistaa
lähteä to leave t → d laskea*
lämmittää to warm up tt → t muistaa
löytyä to be found t → d sanoa
löytää to find t → d huutaa
maistaa to taste, to sample no kaivaa
maistua to taste like no sanoa
maksaa to pay, to cost no kaivaa
matkustaa to travel no muistaa
metsästää to hunt no muistaa
muistaa to remember no muistaa
muuttaa to move, to alter tt → t muistaa
nauraa to laugh no kaivaa
nauttia to enjoy, to relish tt → t sallia
nostaa to lift up, to raise no muistaa
nukkua to sleep (link) kk → k sanoa
näkyä to be visible, to show k → ∅ sanoa
näyttää to show tt → t muistaa
odottaa to wait tt → t muistaa
oksentaa to throw up, to puke nt → nn huutaa
oksettaa to feel nauseous tt → t muistaa
opettaa to teach tt → t muistaa
oppia to learn pp → p sallia
ostaa to buy no muistaa
ottaa to take tt → t muistaa
painaa to press, to push no kaivaa
paistaa to bake, to shine no kaivaa
piirtää to draw rt → rr huutaa
pistää to put, to sting, to inject no muistaa
pitää to like, to keep t → d muistaa
poimia to pick up, to collect no sallia
puhua to talk (link) no sanoa
pukea to dress k → ∅ laskea
pukeutua to dress onself t → d sanoa
rakentaa to build nt → nn huutaa
rakastaa to love no muistaa
ratsastaa to ride a horse no muistaa
riisua to undress no sanoa
riisuuntua to undress oneself nt → t sanoa
riittää to be enough, to suffice tt → t muistaa
rikkoa to break, to violate kk → k sanoa
saapua to arrive p → v sanoa
sanoa to say (link) no sanoa
seisoa to stand no sanoa
soittaa to call, to play (link) tt → t muistaa
sulkea to close, to shut something lke →lje laskea
suuttua to get angry tt → t sanoa
syntyä to be born nt → nn sanoa
säästää to save no muistaa
säätää to adjust t → d muistaa
tahtoa to want to t → d sanoa
tanssia to dance no sallia
tappaa to kill pp → p kaivaa
tarkoittaa to mean, to signify tt → t muistaa
tietää to know t → d taitaa
toimia to work, to function no sallia
toistaa to repeat no muistaa
tukea to support, to aid k → ∅ laskea
tutustua to get to know no sanoa
työntää to push nt → nn huutaa
unohtaa to forget t → d muistaa
vaihtaa to change something t → d kaivaa
vaihtua to change, to be changed t → d sanoa
vetää to pull t → d muistaa
voittaa to win tt → t muistaa
ymmärtää to understand rt → rr huutaa
yrittää to try tt → t muistaa
Verbtype 1 verbs for intermediate learners
Finnish English CG Conjugated like…
aikoa to intend, to mean to (link) k → ∅ sanoa
alentaa to lower nt → nn huutaa
anoa to pled, request for no sanoa
arvostaa to value, appreciate no muistaa
astua to step into, to enter no sanoa
avustaa to assist no muistaa
ehdottaa to suggest, to propose sth tt → t muistaa
epäonnistua to fail no sanoa
esiintyä to perform, to occur nt → nn sanoa
helpottaa to alleviate, to relieve tt → t muistaa
hengittää to breathe tt → t muistaa
herättää to wake sb up tt → t muistaa
hidastaa to slow down no muistaa
hihittää to chuckle tt → t muistaa
hirnua to neigh no sanoa
huolehtia to mind sth, to worry t → d sallia
huolia to care about, to worry no sallia
hyväksyä to approve of no sanoa
ihastua to have a crush on no sanoa
ilmestyä to appear, to show up no sanoa
ilmoittaa to inform, to declare tt → t muistaa
imettää to breastfeed tt → t muistaa
innostua to get enthusiastic no sanoa
irrottaa to detach, to loosen tt → t muistaa
iskeä to strike, to smash no laskea
joutua to end up t → d sanoa
järjestää to arrange, to organize no muistaa
jäätyä to freeze up, to ice over t → d sanoa
keksiä to invent no sallia
keskittyä to concentrate tt → t sanoa
kieltäytyä to refuse, to decline t → d sanoa
kieltää to forbid, to prohibit lt → ll huutaa
kokea to experience k → ∅ laskea
koskea to concern, to touch no laskea
kuljettaa to transport tt → t muistaa
kunnioittaa to respect, to honor tt → t muistaa
kuulostaa to sound like no muistaa
kulkea to run, to pass lke → lje laskea
kulua to elapse, to wear out no sanoa
kytkeä to connect, to hook up no laskea
käskeä to command no laskea
kääntää to translate, to flip over nt → nn huutaa
laskeutua to land, to settle t → d sanoa
liikkua to move kk → k sanoa
loukkaantua to be hurt, to take offense nt → nn sanoa
mahtua to fit in t → d sanoa
marjastaa to pick berries no muistaa
marssia to march no sallia
maustaa to season, to flavor no kaivaa
miettiä to reflect, to consider tt → t sallia
muuttua to change, to shift tt → t sanoa
neuvoa to advise, to counsel no sanoa
noutaa to go get, retrieve t → d huutaa*
omistaa to own no muistaa
onnistua to succeed no sanoa
osallistua to participate no sanoa
osua to hit no sanoa
pakottaa to force, to oblige tt → t muistaa
palauttaa to return, to refund tt → t muistaa
pettää to cheat, to betray tt → t muistaa
perustaa to start a business no muistaa
peruuttaa to revoke, to reverse tt → t muistaa
pohtia to ponder t → d sallia
poistua to leave, to exit no sanoa
poistaa to remove, to delete no muistaa
polttaa to burn tt → t muistaa
potkia to kick no sallia
puhaltaa to blow lt → ll huutaa
puhdistaa to clean no muistaa
purkaa to unload, to demolish k → ∅ muistaa
puuttua to be missing, to intervene tt → t sanoa
pystyä to be able to (link) no sanoa
pysyä to stay no sanoa
pysähtyä to stop, to come to a halt t → d sanoa
pyyhkiä to wipe, to rub k → ∅ sallia
pyytää to request, to ask for t → d huutaa
pyörtyä to faint rt → rr sanoa
päivittää to update tt → t muistaa
päästää to allow, to let go no muistaa
päättää to decide tt → t muistaa
ryöstää to rob no muistaa
saattaa to escort, to “may” (link) tt → t kaivaa
sairastaa to have an illness no muistaa
sairastua to get sick, to fall ill no sanoa
sekoittaa to mix, to stir tt → t muistaa
selittää to explain tt → t muistaa
sienestää to collect mushrooms no muistaa
siirtyä to be moved rt → rr sanoa
siirtää to move, to transfer rt → rr huutaa
solmia to knot, to tie no sallia
sopia to agree, to make up p → v sallia
sovittaa to try on, to match tt → t muistaa
sukeltaa to dive lt → ll huutaa
sulkeutua to close t → d sanoa
sylkeä to spit lke → lje laskea
synnyttää to give birth tt → t muistaa
syttyä to be turned on, to catch fire tt → t sanoa
sytyttää to switch on, to light up tt → t muistaa
säikähtää to take a fright t → d muistaa
tallentaa to save, to record nt → nn huutaa
tervehtiä to greet t → d sallia
toistua to be repeated, to recur no sanoa
toivoa to wish, to hope no sanoa
tottua to get used to tt → t sanoa
tuijottaa to stare at tt → t muistaa
tuntea to feel, to know someone nt → nn huutaa*
tutkia to examine, to research no sallia
tyhjentää to empty, to clear something nt → nn huutaa
täyttää to fill up, to meet tt → t muistaa
uskaltaa to dare to lt → ll huutaa
uskoa to believe no sanoa
uusia to renew, to repeat no sallia
valmistaa to prepare, to produce no muistaa
valmistautua to prepare oneself t → d sanoa
valmistua to graduate, to mature no sanoa
valvoa to monitor, to supervise no sanoa
varoa to be careful, to watch out no sanoa
varoittaa to warn tt → t muistaa
viettää to spend time, to celebrate tt → t muistaa
viihtyä to be happy somewhere t → d sanoa
viitsiä to feel like doing no sallia
ylittää to cross, yo exceed tt → t muistaa
äänestää to vote no muistaa
Verbtype 1 verbs for advanced learners
Finnish English CG Conjugated like…
aavistaa to anticipate, to foresee no muistaa
aiheuttaa to cause tt → t muistaa
alistaa to subdue, to repress no muistaa
alistua to submit to sth no sanoa
asettaa to lay, to position tt → t muistaa
asettua to settle down tt → t sanoa
avautua to open up, to unfold t → d sanoa
edellyttää to require tt → t muistaa
edistyä to progress no sanoa
edistää to promote no muistaa
edustaa to represent no muistaa
ennustaa to predict, to forecast no muistaa
ennättää to arrive in time tt → t muistaa
erehtyä to err, to be wrong t → d sanoa
erikoistua to specialize in no sanoa
eristää to isolate, to seal off no muistaa
erottaa to separate, to divide tt → t muistaa
esittää to present, to submit tt → t muistaa
estää to prevent, to obstruct no muistaa
haavoittua to be wounded tt → t sanoa
hajottaa to scatter, to decompose tt → t muistaa
hakeutua to seek, to apply for t → d sanoa
hankkia to acquire, to buy kk → k sallia
harjoittaa to drill, to train tt → t muistaa
harppoa to stride, to take big steps pp → p sanoa
huomauttaa to point up, to comment tt → t muistaa
hyvittää to compensate, to reimburse tt → t muistaa
hyödyntää to make use of nt → nn huutaa
hyötyä to benefit from t → d sanoa
hämmentää to confuse, to stir nt → nn huutaa
hätääntyä to be alarmed, to panic nt → nn sanoa
hävittää to dispose of, to destroy tt → t muistaa
johtua to be caused by t → d sanoa
jouduttaa to hasten, accelerate tt → t muistaa
julistaa to declare, to proclaim no muistaa
kastaa to dip, to submerge no kaivaa
kasvattaa to nurture, to breed tt → t muistaa
katsastaa to have car inspected no muistaa
kattaa to cover tt → t kaivaa
kauhistua to be frightened no sanoa
kehittyä to progress tt → t sanoa
kehittää to develop, to improve tt → t muistaa
kehottaa to urge, to advice tt → t muistaa
keskeyttää to interrupt, to abort tt → t muistaa
keskittää to centralize, to focus tt → t muistaa
kiertää to circle, to rotate rt → rr huutaa
kiihtyä to get excited, to quicken t → d sanoa
kiinnittää to attach, to fasten tt → t muistaa
kiistää to dispute, to challenge no muistaa
kohdistaa to target, to focus on no muistaa
kohdistua to be the focus no sanoa
kohottaa to raise, to lift tt → t muistaa
koskettaa to touch tt → t muistaa
korostaa to stress, to highlight no muistaa
kouluttaa to educate tt → t muistaa
kuluttaa to consume, to spend tt → t muistaa
kumartua to bend, to stoop rt → rr sanoa
kylvää to sow no muistaa
kypsentää to cook nt → nn huutaa
kypsyä to mature, to ripen no sanoa
kärsiä to suffer, to endure no sallia
käsittää to understand, to contain tt → t muistaa
kätkeä to conceal, to hide no laskea
käyttäytyä to behave, to act t → d sanoa
kääntyä to rotate, to turn nt → nn sanoa
kääriä to wrap, to roll no sallia
laajentaa to expand, to extend nt → nn muistaa
laatia to compose, to write up t → d sallia
lahjoittaa to donate tt → t muistaa
laillistaa to legalize no muistaa
lausua to recite, to say no sanoa
levittää to spread tt → t muistaa
lieventää to mitigate nt → nn huutaa
liittyä to affiliate, to unite tt → t sanoa
liittää to attach, to join together tt → t muistaa
lisääntyä to multiply, to reproduce nt → nn sanoa
liukua to slip, to slide k → ∅ sanoa
lohduttaa to console, to comfort tt → t muistaa
loistaa to shine, to blaze no muistaa
luovuttaa to give up, to surrender tt → t muistaa
lähestyä to come closer, to approach no sanoa
mahdollistaa to make possible, to enable no muistaa
mahtaa to wonder (link) t → d kaivaa
menehtyä to die, to perish t → d sanoa
menestyä to be successful no sanoa
menettää to lose something tt → t muistaa
moittia to criticize, to reproach tt → t sallia
muistuttaa to remind, to resemble tt → t muistaa
muodostaa to construct, to form no muistaa
muodostua to be formed from no sanoa
myöntää to admit, to grant nt → nn huutaa
määrittää to define, to determine tt → t muistaa
nimittää to nominate, to name tt → t muistaa
noudattaa to obey, abide by tt → t muistaa
ohittaa to overtake, to bypass tt → t muistaa
oikeuttaa to authorize, to warrant tt → t muistaa
ojentaa to hand over, to pass nt → nn huutaa
omaksua to embrace, to absorb no sanoa
osoittaa to point, to demonstrate tt → t muistaa
osoittautua to prove to be, to turn out t → d sanoa
painostaa to oppress, to put pressure no muistaa
paljastaa to reveal, to expose no muistaa
parantaa to make better, to improve nt → nn huutaa
parantua to get better, to heal nt → nn sanoa
peittää to cover tt → t muistaa
pelastaa to save, to rescue no muistaa
pelastua to be saved no sanoa
periä to inherit, to collect debt no sallia
perustua to be based on no sanoa
pidättää to arrest, to reserve tt → t muistaa
pienentää to reduce, to descrease nt → nn huutaa
piipittää to bleep, to tweet tt → t muistaa
piristää to cheer up no muistaa
pistäytyä to drop in, to stop by t → d sanoa
polkea to pedal lke → lje laskea
puolustaa to defend no muistaa
puristaa to squeeze no muistaa
pyrkiä to attempt, to strive to k → ∅ sallia
pystyttää to put up, to erect tt → t muistaa
pysäyttää to stop something tt → t muistaa
päätyä to end up t → d sanoa
rahoittaa to finance, to fund tt → t muistaa
raivostua to fly into a temper no sanoa
rajoittaa to restrict, to limit tt → t muistaa
rauhoittaa to sooth, to reassure tt → t muistaa
ryhtyä to start t → d sanoa
saavuttaa to achieve, to attain tt → t muistaa
sallia to allow for no sallia
selvittää to sort out, to resolve tt → t muistaa
selviytyä to survive, to cope t → d sanoa
sietää to tolerate, to endure t → d muistaa
sijoittaa to invest in, to place tt → t muistaa
sisältyä to be included lt → ll sanoa
sisältää to contain, to include lt → ll sanoa
sitoutua to engage t → d sanoa
sitoa to tie up t → d sanoa
sivuuttaa to brush aside, to dismiss tt → t muistaa
soveltaa to apply something lt → ll huutaa
suhtautua to take an attitude t → d sanoa
suorittaa to carry out, to execute tt → t muistaa
suosia to favor, to foster no sallia
suostua to consent, to comply no sanoa
suuntautua to direct towards t → d sanoa
syventyä to immerse, to enter into nt → nn sanoa
syyttää to blame, to prosecute tt → t muistaa
syöksyä to plunge, to nosedive no sanoa
säilyttää to store, to retain tt → t muistaa
säilyä to last, to remain no sanoa
säilöä to preserve, to conserve no sanoa
särkeä to break, to smash rke → rje laskea
säälittää to pity tt → t muistaa
taitaa to maybe (link) t → d taitaa
tarkastaa to check, to inspect no muistaa
tarkistaa to check, to review no muistaa
tarttua to stick, to transfer disease tt → t sanoa
tasoittaa to even out, to flatten tt → t muistaa
tavoittaa to reach, to catch up tt → t muistaa
teettää to have made, to have done tt → t muistaa
tehostaa to streamline, to intensify no muistaa
tiedostaa to be aware of no muistaa
todistaa to testify, to prove no muistaa
toimittaa to deliver, to supply tt → t muistaa
torjua to reject, to fend off no sanoa
toteuttaa to implement, to actualize tt → t muistaa
tunkea to stuff inside, to push in nk → ng laskea
tunkeutua to invade, to infiltrate t → d sanoa
tunnistautua to authenticate t → d sanoa
tunnustaa to confess no muistaa
tuottaa to produce tt → t muistaa
turvautua to resort to t → d sanoa
tyydyttää to satisfy eg. hunger tt → t muistaa
tyytyä to settle for, to make do with t → d sanoa
työllistää to employ no muistaa
täsmentää to specify, to particularize nt → nn huutaa
täydentää to complete, to supplement nt → nn huutaa
uudistaa to renew, to reform no muistaa
vaatia to demand, to require t → d sallia
vahvistaa to confirm, to strengthen no muistaa
vaeltaa to trek, to wander lt → ll huutaa
vaikuttaa to seem like, to influence tt → t muistaa
vakuuttaa to assure, to convince tt → t muistaa
valmentaa to coach, to train nt →  nn huutaa
vapauttaa to release, to free tt → t muistaa
vastaanottaa to receive tt → t muistaa
vastustaa to resist, to oppose no muistaa
varmistaa to make sure, to check no muistaa
varustaa to equip, to supply no muistaa
veistää to sculpt no muistaa
velvoittaa to obligate tt → t muistaa
verottaa to tax (eg income) tt → t muistaa
vetäytyä to withdraw t → d sanoa
viihdyttää to entertain tt → t muistaa
viipyä to linger p → v sanoa
viisastua to get smarter, to wisen up no sanoa
vähentää to reduce, to cut down on nt → nn huutaa
väittää to claim, to insist tt → t muistaa
välittää to care, to convey message tt → t muistaa
välttää to avoid, to evade tt → t muistaa
vääntää to twist, to wrench nt → nn huutaa
väärentää to forge, to falsify nt → nn huutaa
väsyä to get tired no sanoa
yhdistää to combine, to merge no muistaa
ylistää to praise, to glorify no muistaa
yllättyä to be surprise tt → t sanoa
yllättää to surprise someone tt → t muistaa
ääntää to pronounce nt → nn huutaa

Links to other great resources:

Leave a Reply

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Notify of