Finnish for busy people

Inflection of Words Ending in a Consonant

The majority of Finnish nouns end in a vowel. However, there are some groups of words ending in a consonant. On this page, you can find examples of the inflection of words ending in a consonant. This page is meant to give you an idea of how these words inflect, but includes links to separate pages where each type is addressed more closely.

Here’s a handy overview which contains links to all the separate articles about words ending in a consonant.

Important: In the descriptions of each word type, I’ve used capital letter vowels (eg. A, O, U) in order to express that you will need to adjust the ending according to vowel harmony! In other words, where it says -siA, you will use either -sia or -siä depending on the word (eg. nainen > naisia, but ihminen > ihmis).

1. Words ending in -nen

The most common type of words ending in a consonant is definitely words ending in -nen. These can be both nouns (eg. nainen) and adjectives (eg. keltainen). This group also includes nationalities (eg. suomalainen) and verbal nouns ending in -minen (eg. uiminen). All nouns ending in -nen will undergo the same changes when you inflect them in the cases.

Case Singular Plural
nominative nainen naiset
genetive naisen naisien, naisten
partitive naista naisia
missä naisessa naisissa
mistä naisesta naisista
mihin naiseen naisiin
millä naisella naisilla
miltä naiselta naisilta
mille naiselle naisille
translative naiseksi naisiksi
essive naisena naisina

Changes:

  • Singular forms: -nen turns into -se-
  • In the singular partitive, the -nen will be replaced with -stA. (More theoretically, you will use the consonant stem of the word (eg. nais-) and add -tA to it).
  • Plural forms: -nen turns into -si-
  • In the plural genetive, the -nen can be replaced with -sten (consonant stem) or -sien (vowel stem).

2. Words ending in -is

OLD WORDS ENDING IN -IS → -II-

Case Singular Plural
nominative kallis kalliit
genetive kalliin kalliiden, kalliitten
partitive kallista kalliita
missä kalliissa kalliissa
mistä kalliista kalliista
mihin kalliiseen kalliisiin
millä kalliilla kalliilla
miltä kalliilta kalliilta
mille kalliille kalliille
translative kalliiksi kalliiksi
essive kalliina kalliina

NEW WORDS ENDING IN -IS → -IKSE-

Case Singular Plural
nominative roskis roskikset
genetive roskiksen roskiksien, roskisten
partitive roskista roskiksia
missä roskiksessa roskiksissa
mistä roskiksesta roskiksista
mihin roskikseen roskiksiin
millä roskiksella roskiksilla
miltä roskikselta roskiksilta
mille roskikselle roskiksille
translative roskikseksi roskiksiksi
essive roskiksena roskiksina

Two groups:

OLD WORDS ENDING IN -IS → -II-

  • Old words ending in -is will have -is- turned into -ii-.
  • This -ii- is present in both the singular and the plural case, which makes them look identical.
  • The singular partitive’s -tA is added to the basic form of the word.

NEW WORDS ENDING IN -IS → -IKSE-

  • Singular forms: -is becomes -ikse-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -is becomes -iksi-
  • The plural genetive can either be made from the consonant stem (eg. roskisten) or from the vowel stem (eg. roskiksien).

Separate articles:


3. Words ending in -us/-ys

WORDS ENDING IN -US → -UDE-

Case Singular Plural
nominative rakkaus rakkaudet
genetive rakkauden rakkauksien
partitive rakkautta rakkauksia
missä rakkaudessa rakkauksissa
mistä rakkaudesta rakkauksissa
mihin rakkauteen rakkauksiin
millä rakkaudella rakkauksilla
miltä rakkaudelta rakkauksilta
mille rakkaudelle rakkauksille
translative rakkaudeksi rakkauksiksi
essive rakkautena rakkauksina

WORDS ENDING IN -US/-YS → -UKSE/YKSE-

Case Singular Plural
nominative tarjous tarjoukset
genetive tarjouksen tarjouksien, tarjousten
partitive tarjousta tarjouksia
missä tarjouksessa tarjouksissa
mistä tarjouksesta tarjouksista
mihin tarjoukseen tarjouksiin
millä tarjouksella tarjouksilla
miltä tarjoukselta tarjouksilta
mille tarkoukselle tarjouksille
translative tarjoukseksi tarjouksiksi
essive tarjouksena tarjouksina

Two groups:

WORDS ENDING IN -US/-YS → -UDE-

  • Singular’s weak forms: -Us turn into -Ude-
  • Mihin and essive forms: -Us turns into -Ute-
  • Singular partitive: -s turns into -ttA
  • Plural forms (except for the T-plural): -Uksi-

WORDS ENDING IN -US/-YS → -UKSE-

  • Singular forms: -Us turns into -Ukse-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • All plural forms: -Us turns into -Uksi-
  • The plural genetive form can be both made with the vowel stem (eg. tarjouksien) and the consonant stem (eg. tarjousten).

Separate articles:


4. Words ending in -os/-ös

Case Singular Plural
nominative ostos ostokset
genetive ostoksen ostoksien, ostosten
partitive ostosta ostoksia
missä ostoksessa ostoksissa
mistä ostoksesta ostoksista
mihin ostokseen ostoksiin
millä ostoksella ostoksilla
miltä ostokselta ostoksilta
mille ostokselle ostoksille
translative ostokseksi ostoksiksi
essive ostoksena ostoksina

WORDS ENDING IN -OS → -OKSE-

  • Singular forms: -Os turns into -Okse-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -Os turns into -Oksi-
  • The plural genetive can have both a vowel stem (eg. ostoksien) and a consonant stem (eg. ostosten).

Separate article:


5. Words ending in -as/-äs

WORDS ENDING IN -AS → -AA-

Case Singular Plural
nominative lammas lampaat
genetive lampaan lampaiden, lampaitten
partitive lammasta lampaita
missä lampaassa lampaissa
mistä lampaasta lampaista
mihin lampaaseen lampaisiin
millä lampaalla lampailla
miltä lampaalta lampailta
mille lampaalle lampaille
translative lampaaksi lampaiksi
essive lampaana lampaina

EXCEPTIONAL WORDS ENDING IN -AS → -AKSE-

Case Singular Plural
nominative lihas lihakset
genetive lihaksen lihaksien, lihasten
partitive lihasta lihaksia
missä lihaksessa lihaksissa
mistä lihaksesta lihaksista
mihin lihakseen lihaksiin
millä lihaksella lihaksilla
miltä lihakselta lihaksilta
mille lihakselle lihaksille
translative lihakseksi lihaksiksi
essive lihaksena lihaksina

Two groups:

WORDS ENDING IN -AS → -AA-

  • Words ending in -As belong to wordtype B.
  • Singular forms: -As turns into -AA-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -AA turns into -Ai-
  • The plural genetive can end in both -den (eg. lampaiden) and -tten (eg. lampaitten).

EXCEPTIONAL WORDS ENDING IN -AS → -AKSE-

  • This is a really rare occurrence for only a couple of words.
  • Singular forms: -As turns into -Akse-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -As turns into -Aksi-
  • The plural genetive can both have a vowel stem (eg. lihaksien) and a vowel stem (eg. lihasten).

Separate article:


6. Words ending in -in

Case Singular Plural
nominative soitin soittimet
genetive soittimen soittimien, soitinten
partitive soitinta soittimia
missä soittimessa soittimissa
mistä soittimesta soittimista
mihin soittimeen soittimiin
millä soittimella soittimilla
miltä soittimelta soittimilta
mille soittimelle soittimille
translative soittimeksi soittimiksi
essive soittimena soittimina

WORDS ENDING IN -IN → -IME-

  • Words ending in -in belong to wordtype B.
  • Singular forms: -in turns into -ime-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -in turns into -imi-
  • The plural genetive can have a vowel stem (eg. soittimien) or a consonant stem (eg. soitinten).

Separate article:


7. Words ending in -nut/nyt

Case Singular Plural
nominative väsynyt väsyneet
genetive väsyneen väsyneiden, väsyneitten
partitive väsynyt väsynei
missä väsyneessä väsyneissä
mistä väsyneestä väsyneistä
mihin väsyneeen väsyneiin
millä väsyneellä väsyneillä
miltä väsyneeltä väsyneiltä
mille väsyneelle väsyneille
translative väsyneeksi väsyneiksi
essive väsynee väsynei

WORDS ENDING IN -NUT → -NEE-

  • Singular forms: -nut/nyt turns into -nee-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -nut/nyt turns into -nei-
  • The plural genetive can end in both -neiden (väsyneiden) and -neitten (väsyneitten).

Separate article:


8. Words ending in -tar/-tär

Case Singular Plural
nominative tytär tyttäret
genetive tyttären tyttärien, tytärten
partitive tytär tyttäriä
missä tyttäressä tyttärissä
mistä tyttärestä tyttäristä
mihin tyttäreen tyttäriin
millä tyttärellä tyttärillä
miltä tyttäreltä tyttäriltä
mille tyttärelle tyttärille
translative tyttäreksi tyttäriksi
essive tyttäre tyttäri

WORDS ENDING IN -TAR → -TTARE-

  • Words ending in -tAr belong to wordtype B.
  • Singular forms: -tAr turns into -ttAre-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -tAr turns into -ttAri-
  • The plural genetive can both have a vowel stem (eg. tyttärien) and a vowel stem (eg. tytärten).

Separate articles:


9. Words ending in -ton/-tön

Case Singular Plural
nominative työtön työttömät
genetive työttömän työttömien, työtönten
partitive työtön työttömiä
missä työttömässä työttömissä
mistä työttömästä työttömistä
mihin työttömään työttömiin
millä työttömällä työttömillä
miltä työttömältä työttömiltä
mille työttömälle työttömille
translative työttömäksi työttömiksi
essive työttömä työttömi

WORDS ENDING IN -TON → -TTOMA-

  • Words ending in -tOn belong to wordtype B.
  • Singular forms: -tOn turns into -ttOmA-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural forms: -tOn turns into -ttOmi-
  • The plural genetive can both have a vowel stem (eg. työttömien) and a (much rarer) vowel stem (eg. työtönten).

Separate article:


10. Words ending in -es

This is a word type with only a couple of words: eg. ilves, vihannes, juures, kirves, eines, veljes.

Case Singular Plural
nominative juures juurekset
genetive juureksen juureksien, juuresten
partitive juuresta juureksia
missä juureksessa juureksissa
mistä juureksesta juureksista
mihin juurekseen juureksiin
millä juureksella juureksilla
miltä juurekselta juureksilta
mille juurekselle juureksille
translative juurekseksi juureksiksi
essive juureksena juureksina

WORDS ENDING IN -ES → -EKSE-

  • Singular forms: -es turns into -ekse-
  • Plural forms: -es turns into -eksi-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • Plural genetive: can have either a vowel stem (eg. juureksien) or consonant stem (eg. juuresten).

11. Words ending in -el, -en, -er

This is a word type with only a couple of words: eg, ilves, vihannes, juures, kirves, eines, veljes. The following table gives a simplified look at this word type. If you’re an advanced learner, you should definitely also take a look at the in-depth article.

Case Singular Plural
nominative jäsen jäsenet
genetive jäsenen jäsenien, jäsenten
partitive jäsen jäseniä
missä jäsenessä jäsenissä
mistä jäsenestä jäsenistä
mihin jäseneen jäseniin
millä jäsenellä jäsenillä
miltä jäseneltä jäseniltä
mille jäsenelle jäsenille
translative jäseneksi jäseniksi
essive jäsene jäseni

WORDS ENDING IN -N, -L, -R

  • Singular forms: basic form plus -e-
  • Plural forms: basic form plus -i-
  • Singular partitive: basic form plus -tA
  • The plural genetive can have either a vowel stem (eg. jäsenien) or consonant stem (eg. jäsenten).

Separate article:


12. Foreign words ending in consonant

Words like cocktail, tandem, tomahawk, parabellum, parkour, cancan, copyright, croissant, natrium.

Case Singular Plural
nominative cocktail cocktailit
genetive cocktailin cocktailien
partitive cocktailia cocktaileja
missä cocktailissa cocktaileissa
mistä cocktailista cocktaileista
mihin cocktailiin cocktaileihin
millä cocktaililla cocktaileilla
miltä cocktaililta cocktaileilta
mille cocktailille cocktaileille
translative cocktailiksi cocktaileiksi
essive cocktailina cocktaileina

Foreign words ending in consonant

  • Singular forms: basic form plus -i-
  • Singular partitive: basic form plus -iA
  • Plural forms: basic form plus -ei-
  • Plural partitive: -ejA
  • Plural genetive: -ien

Read more on the internet:

Hopefully this overview of the different types of Finnish words ending in a consonant and their inflection helps you wrap your head around all the different changes that take place!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Cassandra

The us -> ude and as -> akse are tricky

Inge (admin)

Agreed! 🙂

Marcin

Do red and green colours indicate strong and weak forms, respectively? Do words subject to consonant gradation exist in all those groups? For instance words ending in -nen?

There’s a typo in the beginning: “you can find eXamples”.

Inge (admin)

I do often color weak forms green and strong forms red, but my color use in this article is only meant to highlight forms that look similar. If I find the time, I’ll add information about consonant gradation later.

There is no consonant gradation at all in the following word types:

  • Words ending in -nen
  • Words ending in -os
  • Words ending in -nut
  • Words ending in -es

Thanks for the question and for pointing out the typo!